WSZYstko o wszawicy

WSZYstko o wszawicy

Choroba, którą trzeba leczyć i której nie należy się wstydzić! Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz głowową. Przez wielu, choroba ta traktowana jest jeszcze stereotypowo, jako coś wstydliwego. Należy jednak pamiętać, że wszawica nie zawsze wynika z zaniedbań higieny czy długości włosów. Wesz ludzka, może się pojawić na każdej głowie i w każdym wieku. Problem wszawicy częściej dotyka dzieci, przebywających w dużych skupiskach: w szkołach, przedszkolach na koloniach. Dzieci nie zachowują dystansu, podczas zabawy stykają się głowami, śpią razem, pożyczają sobie szczotki czy gumki do włosów, zakładają nie swoje czapki.

Profilaktyka wszawicy?

Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację. Najprostszym sposobem zapobiegania wszawicy jest w pierwszej kolejności edukacja, która powinna doprowadzić do powstania właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat, związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych (grzebienie, szczotki do włosów, ozdoby do włosów, itp.), zwłaszcza nakryć głowy. Kolejnym krokiem jest systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy, a także właściwa jej pielęgnacja poprzez mycie włosów w miarę indywidualnych potrzeb (ale nie rzadziej niż raz w tygodniu), stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów, związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację.

Jak zapobiegać wszawicy?

Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:

  • dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
  • staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
  • podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
  • przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
  • uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

Jeśli rozpoznasz wszawicę u swojego dziecka:

  • Powiadom wychowawcę, szkoła podejmie działania zgodne z procedurą, aby uniemożliwić dalsze rozprzestrzenianie się tych pasożytów na terenie placówki edukacyjnej.
  • Nie zapominaj o pozostałych domownikach (rodzeństwo, babcia, dziadek, inni). Oni również mogli się zarazić i trzeba ich objąć leczeniem.
  • Zwróć uwagę na „stare” domowe sposoby zwalczania wszawicy, które za czasów naszego dzieciństwa dobrze się sprawdzały, były bezpieczne oraz skuteczne w walce z wszawicą np. płukanka do włosów z octem spirytusowym rozcieńczonym z ciepłą wodą powoduje rozpuszczanie otoczek chitynowych gnid (substancja kleista, dzięki której gnida trzyma się włosa). Dzięki temu gnidy oderwą się od włosów i tym sposobem zostaną usunięte z głowy. Możesz zastosować 1 łyżkę stołową octu na 500 ml wody.
  • Przestrzegaj dokładnie instrukcji stosowania preparatów przeciwko wszom. Nie stosuj innych środków chemicznych niż te, które zostały zarejestrowane i dopuszczone do użytku na terenie Polski. Nie stosuj środków owadobójczych przeznaczonych dla zwierząt!.
  • Do zakupu preparatu wybieraj aptekę stacjonarną. W asortymencie aptek internetowych zdarzają się produkty niezarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych.
  • Pamiętaj o czytaniu etykiet: zakupiony przez Ciebie preparat przeciw wszom powinien być oznaczony jako produkt leczniczy lub wyrób medyczny zarejestrowany w Polsce.
  • Preparaty mające na celu działanie ochronne/profilaktyczne, czyli tzw. odstraszające wszy są również dostępne na polskim rynku farmaceutycznym. Można je zastosować profilaktycznie w sytuacjach związanych z wyjazdem na obóz, zieloną szkołę, ferie zimowe, itp. Repelent przeciwko wszom to jednak nie zamiennik szamponu. Istnieje zagrożenie, że stosowany zbyt często niezależnie od „epidemii wszawicy” może spowodować oporność wszy na działanie preparatu.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/wszystko-o-wszawicy

Wszystko o wszawicy – plakat

Wszystko o wszawicy – broszura