z życia biblioteki 2022/2023

„Randka w ciemno z książką… – wypożycz, rozpakuj, daj się zaskoczyć !”  czyli Walentynki w Bibliotece Szkolnej

Nadszedł luty – miesiąc, który od jakiegoś czasu również i w naszym kraju coraz bardziej kojarzy się z Walentynkami. Pamiętając o tym sympatycznym dniu Biblioteka Szkolna przygotowała nietypową zabawę dla uczniów.

Każdy miał okazję wypożyczyć książkę w ciemno. W tym celu zostały wcześniej przygotowane tajemnicze książki – specjalnie oznaczone, ozdobione serduszkami i cytatami. W zapakowanych książkach ukrywały się przygotowane zakładki z cytatami o przyjaźni.

Akcja wzbudziła wiele pozytywnych reakcji i uśmiechów, cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Ponadto tego dnia w czytelni można było zrobić zdjęcie w nietypowej walentynkowej ramce przygotowanej przez uczennice z klasy 7 C.

Mamy nadzieję, że udało się otworzyć Wasze serca na przygodę z książką i że większość, a może i wszystkie randki okazały się dla Was udane.

 

Konkurs literacki „Twoja ulubiona postać literacka lub pisarz”

Z ogromną radością ogłaszamy zakończenie konkursu literackiego „Twoja ulubiona postać literacka lub pisarz”, w którym mieliście okazję podzielić się swoją ulubioną postacią literacką lub pisarzem. Wasze zgłoszenia były niesamowite i dowiedzieliśmy się o wielu fascynujących postaciach i twórcach, które wywarły na Was duże wrażenie.
Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich prac jury postanowiło przyznać pierwsze, drugie i trzecie miejsce, a także wyróżnienia. Każda praca była oceniana pod względem oryginalności, wiedzy o postaci lub pisarzu oraz jakości pisarskiej. Wasze wysiłki i zaangażowanie zasługują na najwyższe uznanie!
Oto wyniki konkursu:
I miejsce: Zuzanna Sałata kl. 8E
II miejsce: Marta Piastowska kl. 6 D
III miejsce: Maja Stolarczyk kl. 7 A
Wyróżnienia:
Szymon Szostak kl. 6 D
Nicola Szubicka kl. 8 B

Nagrody zostały wręczone na uroczystym apelu podsumowującym rok szkolny 2022/2023.

Serdecznie gratulujemy!!!

Organizatorzy: Barbara Pawłowicz, Danuta Kowalska

 

 

Zakończenie konkursu literackiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego „ W lustrze książki „.

Dnia 6.06.2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/2023  zorganizowanego przez WiMBP w Gdańsku, Szkołę Podstawową nr 27 w Gdańsku, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku oraz I Społeczną Szkołę Podstawową STO w Gdańsku  pod patronatem Kuratorium Oświaty w  Gdańsku, Prezydent Miasta Gdańska oraz Marszałka Mieczysława Struka.

Po siedmiu miesiącach zmagań jury wyłoniło zwycięzców.
Laureatkami Wielkiego Maratonu Czytelniczego w kategorii szkół podstawowych klasy 7-8 ” W lustrze książki” zostały:

Paulina Drząszcz
Aleksandra Kudyn
Pola Gołąbek z klasy 8 A

Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Pozostałym uczestnikom w konkursie gratulujemy wytrwałości i życzymy nieustającej przygody z literaturą.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy „Wielki Maraton Czytelniczy”

6 czerwca 2023r. uczniowie klas III i VI biorący udział w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „Wielki Maraton Czytelniczy” uczestniczyli w uroczystej Gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Tytuł laureata otrzymały:
Marta Piastowska kl. VId i Martyna Reszke kl. VId;
Finalistkami zostały:
Zofia Westfal kl. IIId, Agata Eremus kl. VIc, Milena Kłosowska kl. VIc i Józefina Lis kl. VIc.

Gratulujemy!

 

Konkurs biblioteki szkolnej „ Zostań czytelnikiem roku”

Dnia 5 czerwca 2023 roku odbyło się zakończenie konkursu biblioteki szkolnej „Zostań Czytelnikiem Roku” w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów i zachęcanie ich do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.
Podczas konkursu uczniowie mieli za zadanie przeczytać jak największą liczbę książek z biblioteki w okresie siedmiu miesięcy. Każdy z uczestników otrzymał specjalny kalendarz, w którym wpisywał przeczytane tytuły, a nauczyciel bibliotekarz potwierdzał to pieczątką.
W konkursie wzięło udział łącznie 45 uczniów z różnych klas. Do końca dotrwało jednak tylko 8 uczniów. Ich zaangażowanie i entuzjazm były niesamowite. Przez ostatnie siedem miesięcy obserwowaliśmy wzrost liczby wypożyczeń i aktywność czytelniczą wśród uczniów.
Najbardziej wytrwali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Konkurs biblioteki szkolnej „Zostań Czytelnikiem Roku” okazał się ogromnym sukcesem. Uczniowie zostali zainspirowani do czytania, a biblioteka szkolna stała się miejscem jeszcze większej aktywności czytelniczej.

Lista nagrodzonych uczniów:
Martyna Ribakowska 6E
Agata Eremus 6C
Franciszek Żełudkowski kl. 8 E
Paulina Drząszcz kl. 8 A
Maja Stolarczyk 7 A
Oliwia Junko kl. 6 E
Pola Gołąbek kl. 8 A
Welke Artur 6 C

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że pasja do czytania będzie Wam
towarzyszyć przez długie lata.

 

Wieczór z książką z okazji Tygodnia Bibliotek

W szkole podstawowej nr 9 z okazji Tygodnia Bibliotek odbył się wieczór z książką, podczas którego uczniowie mieli okazję wziąć udział w różnych atrakcjach związanych z literaturą. Pierwszą z nich była gra miejska „Śladami natury po Wejherowie”, która zachęcała uczniów do odkrywania różnych miejsc w mieście i rozwiązywania zagadek.
Drugą atrakcją była praca manualna, polegająca na wykonaniu własnych zakładek do książek. Uczniowie mogli wykorzystać swoją kreatywność i umiejętności plastyczne, aby stworzyć oryginalne zakładki, które pomogą im oznaczać strony w ulubionych książkach.
Najważniejszym punktem wieczoru był spotkanie z pisarzem Panem Michałem Gondkiem, który opowiedział uczniom o swoich książkach i zainspirował ich do czytania. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania autorowi i dowiedzieć się więcej o procesie tworzenia książek.
Cały wieczór z książką był nie tylko świetną zabawą, ale także cenną lekcją dla uczniów o wartościach kultury i literatury.

 

Spotkanie autorskie
z pisarzem Dawidem Wasiniewskim

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Dawidem Wasiniewskim, który opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o swoim pisarstwie oraz planach na przyszłość. Pisarz zdradził nam, że jego największym źródłem inspiracji są ludzie i ich historie, a także własne doświadczenia oraz obserwacje ze świata. Powiedział nam również, że proces pisania książki to dla niego niezwykle ważny i wymagający czas, w którym musi skupić się na tworzeniu odpowiedniej atmosfery i wyobrażeniu sobie bohaterów oraz ich losów.
Uczniowie klas 7-8 mieli możliwość zadawania pytań autorowi, które dotyczyły zarówno jego twórczości, jak i samej pracy pisarza. Dawid Wasiniewski odpowiadał na nie z uśmiechem na twarzy i chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami z młodymi czytelnikami. Spotkanie autorskie było nie tylko wspaniałą okazją do poznania twórczości pisarza, ale również szansą na zainspirowanie się i rozwijanie swojej pasji do czytania i pisania.

 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dzień Życzliwości i Pozdrowień w BIBLIOTECE SZKOLNEJ 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji, promujący pokój na świecie. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.
Tego dnia uczniowie wypożyczający i odwiedzający bibliotekę szkolną mogli wylosować karteczkę niespodziankę. Były tam ukryte miłe słowa. Biblioteka szkolna była udekorowana „uśmiechniętymi buźkami” i plakatami nawiązującymi do tego święta.
Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji.  Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

 

Książki w języku ukraińskim w naszej bibliotece!

Mając na uwadze promocję czytelnictwa wśród uczniów całej szkoły w ramach projektu „ Ratownicy czytelnictwa” udało się pozyskać książki w języku ukraińskim. Mamy nadzieję, że książki w języku rodzimym sprawia naszym uczniom z Ukrainy wiele radości.

Bardzo dziękujemy Fundacji Powszechnego Czytania i Wydawnictwu Nowa Era za przekazanie darów dla naszej szkoły.

 

„Randka w ciemno z książką”- Walentynki w bibliotece szkolnej

14 lutego w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Walentynki. Biblioteka szkolna przygotowała z tej okazji gazetkę i wystawę książek, których motywem przewodnim była miłość. Miłośnicy walentynek mogli wziąć udział w Walentynkowej „ Randce w ciemno z książką”. Czytelnicy wypożyczali ozdobione czerwonymi serduszkami i cytatami książki.  Miało to na celu zachęcić młodych czytelników do polubienia różnych gatunków literackich. Uczniowie, którzy zdecydowali się na taką randkę otrzymali słodkości, aby jeszcze bardziej osłodzić obchodzone święto. Mamy nadzieję, że udało się otworzyć Wasze serca na przygodę z książką i że większość, a może i wszystkie(!) randki okazały się dla Was udane.

 

Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą

Na zaproszenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku dnia 7 marca wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim z pisarzem Panem Pawłem Wakułą. Uczestniczyły w nim uczennice, które biorą udział w konkursie Wielki Maraton Czytelniczy „ W lustrze książki”.
Pan Paweł Wakuła, absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej jest autorem wielu książek dla dzieci, młodzieży. Na spotkaniu autor omawiał książkę „Bjorn. Syn burzy” zabierając nas w podróż w odległe czasy. Prezentował także kolejne tomy przygód Bjorna. „Bjørn – syn burzy” to powieść z wciągającą, wielowątkową akcją, intrygującymi bohaterami, a także przekonująco i barwnie nakreślonym obrazem średniowiecznego świata. Książka jest pełna emocji i dobrej zabawy.
Spotkanie stało się znakomitą zachętą do polubienia historii.

 

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

W miesiącu grudniu uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zabawie biblioteki szkolnej polegającej na wypełnianiu zadań z Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego. W kalendarzu były 24 zadania. Wykonanie należało odnotować w kalendarzu (bibliotekarz pieczątką potwierdzał wykonanie zadania).

Dnia 22 grudnia 2022 r. nastąpiło rozdanie nagród w postaci słodyczy oraz gadżetów dla pierwszych 25 osób.

Ogólnopolski konkurs czytelniczy Wielki Maraton Czytelniczy   ”  W lustrze książki” 2022/2023

Serdecznie zapraszam uczniów klas 7-8 do udziału w ogólnopolskim konkursie czytelniczym „W lustrze książki”.  Konkurs będzie trwał od września do marca.
Każdego miesiąca uczestnicy będą czytać wskazaną przez organizatora książkę,  a następnie po spotkaniu przygotowującym napiszą test sprawdzający znajomość lektury.

We wrześniu czytamy: John Flanagan „Drużyna. Wyrzutki”
Pierwszy test ze znajomości książki odbędzie się w pierwszym tygodniu października,  o konkretnym terminie uczestnicy zostaną powiadomieni.
Na początku czerwca 2023 r. komisja konkursowa ogłosi nazwiska finalistów, laureatów  i wyróżnionych oraz poda termin i miejsce uroczystej gali finałowej Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/2023.

Konkurs pod patronatem honorowym Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Prezydent Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Regulamin konkursu dostępny jest w bibliotece szkolnej.

Zapraszam do zapisów.

Szkolny koordynator WMC  „ W lustrze książki”- Danuta Kowalska

Pierwsze spotkanie sesji gier fabularnych RP

Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie zaprasza  młodzież   w wieku 12+ do udziału w spotkaniach sesji gier fabularnych RPG.

RPG (role-playing game) to inaczej gra fabularna, oparta na narracji prowadzonej przez mistrza gry  ( specjalnie dla Was przybywają do nas profesjonaliści – Głowa Pełna Przygód https://www.facebook.com/glowapelnaprzygod). Gracze wcielają się w rolę fikcyjnych postaci – bohaterów, łotrów, baśniowych stworzeń, które przeżywają rozmaite przygody wprost     z fantastycznych książek, filmów, seriali. W tego typu grach nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć, wszystko zależy od wyobraźni grających i prowadzącego. W grach tego typu najważniejsza jest jednak dobra zabawa!

https://www.biblioteka.wejherowo.pl/artykuly-nadchodzace-wydarzenia/3291-pierwsze-spotkanie-sesji-gier-fabularnych-rp

Zapisy i informacje w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Podziękowanie za dary książkowe (budynek klas 6-8)

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom i innym  darczyńcom, którzy przekazali dary książkowe do naszej biblioteki. Dzięki temu szkolna biblioteka wzbogaciła się o ponad 50 książek. Cieszymy się, że są osoby, dla których nasz księgozbiór nie jest obojętny i potrafią podzielić się tym, co posiadają.

Serdeczne podziękowania dla Pani Anny Dawidowskiej, nauczyciela naszej szkoły, która przekazała całą serię komiksów przygód Kaczora Donalda, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Podarowane książki przyczynią się do pomnożenia radości, jaką daje czytanie.

Dziękujemy i czekamy na więcej

Nauczyciel bibliotekarz

 Danuta Kowalska

Uwolnij książkę, czyli BOOKCROSSING w naszej szkole (budynek klas 6-8)

W naszej szkole rozpoczynamy akcję „Wędrująca książka”. Wędrująca książka, czyli bookcrossing jest formą ruchomej biblioteki, mającą na celu popularyzację czytelnictwa. Bookcrossing („Książka w podróży”) polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej.

W naszej szkole regał bookcrossingowy z książkami znajduje się w bibliotece szkolnej. Każdy może wziąć wybraną książkę,  a w jej miejsce zostawić inną – przyniesioną z domu.

Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek – za zgodą rodziców. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie. Uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.

PRZYJDŹ, ZABIERZ KSIĄŻKĘ, KTÓRĄ KTOŚ ZOSTAWIŁ DO PRZECZYTANIA DLA CIEBIE!

UWOLNIJ TEŻ SWOJĄ KSIĄŻKĘ I PRZYNIEŚ JĄ NA PÓŁKĘ BOOKCROSSINGOWĄ DLA KOGOŚ!

Regulamin w bibliotece szkolnej.