język kaszubski 2022/2023

Finał IX Regionalnego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtaniô” w Wejherowie

9 grudnia br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wielki finał regionalnego konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Do pięknego pałacu Przebendowskich zjechało się ponad 150 uczestników ze wszystkich powiatów województwa pomorskiego. Naszą szkołę dumnie reprezentowała BARBARA MEJNA z klasy 2c. Jury przewodniczyła p. Wanda Kiedrowska, która podsumowując najmłodszą kategorię uczestników podkreśliła wysoki poziom i podziękowała za tak liczny udział. Wyraziła rownież uznanie dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu. Nasza uczennica zmierzyła się z 28 uczestnikami konkursu z całego województwa i zajęła I miejsce zdobywając tytuł: Méster Bëlnégò Czëtaniô” a także liczne nagrody i dyplom.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sukces uczennicy z klasy II C

Dnia 2 grudnia br. w Domu Kultury w Szemudzie odbyły się powiatowe eliminacje do IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtaniô” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Szkołę reprezentowały uczennice klasy 2 c: AGATA GLAC i BARBARA MEJNA. W tegorocznym konkursie w najmłodszej kategorii należało przeczytać wylosowany przed jury utwór Janusza Mamelskiego z książki pt.: „Żëcé dzecy”. W kategorii wystąpiło ponad 20 uczestników. Jury podziękowało uczestnikom i ich opiekunom za doskonałe przygotowanie. Podkreśliło wysoki, wyrównany poziom. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczennice naszej szkoły zaprezentowały się świetnie. Barbara Mejna zajęła I MIEJSCE i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 9 grudnia br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Sukces uczennic z klasy II C

Dnia 17 listopada br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie odbyły się miejsko -gminne eliminacje do IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtanié” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Szkołę reprezentowały uczennice klasy II C: AGATA GLAC i BARBARA MEJNA. W tegorocznym konkursie w najmłodszej kategorii należało przeczytać wylosowany przed jury utwór Janusza Mamelskiego z książki pt.: „Żëcé dzecy”. Uczennice zaprezentowały się świetnie i zajęły czołowe miejsca. Barbara Mejna zajęła 1 miejsce, a Agata Glac 2 miejsce.

Obie uczennice zakwalifikowały się do kolejnego, powiatowego etapu konkursu, który odbędzie się 2 grudnia br. w SP w Szemudzie. Serdecznie gratulujemy!!!

Sukces ucznia z klasy II C

Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w siódmej edycji konkursu plastycznego pt.:„Aktywne Kaszuby. Wybicki dla Kaszub”, organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Patronat min. objęli : Muzeum Narodowe w Gdańsku i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Edycja ta okazała się wyjątkowo szczęśliwa.
Trzecie miejsce w konkursie zdobył uczeń klasy 2c – Szymon Żełudkowski. To wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ do konkursu zgłoszono ponad 300 prac z 98 szkół z terenu województwa pomorskiego.

Jednocześnie dzięki tej inicjatywie uczniowie z naszej szkoły otrzymali wejściówki do ERGO ARENY na mecz w siatkówce mężczyzn. Dnia 11 listopada 2022 roku uczniowie uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu – Kaszubskim Meczu siatkarzy Trefl Gdańsk z LUK Lubin. Rywalizacja drużyn została określona mianem meczu kaszubskiego z uwagi na przygotowaną wyjątkową oprawę. Mecz rozpoczął się od odśpiewania hymnów: Kaszub oraz Polski. Dodatkowo liczne konkursy, nauka kibicowania, kaszubski spiker, występy Weroniki Ceynowy oraz Zespołu Pieśni i Tańca z Gdańska nadały siatkarskiemu spotkaniu niepowtarzalny kaszubski styl. Na meczu było około 6000 dzieci uczących się języka kaszubskiego. Nasi uczniowie bawili się wspaniale, głośno i skutecznie wspierali drużynę gospodarzy.

Wycieczka uczniów języka kaszubskiego

Dnia 22 października br. uczniowie języka kaszubskiego uczestniczyli w wycieczce po Kaszubach. Pierwszym miejscem, które odwiedzili był zamek w Rzucewie i wysłuchali informacji o tym niezwykłym miejscu. Następnie udali się do Parku Kulturowego-Osada Łowców Fok. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego i zwiedzeniu osady uczniowie przy ognisku piekli kiełbaski, które w tak magicznym miejscu smakowały wybornie. Następnie odwiedzili Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie na warsztatach wykonały oryginalne magnesy. Ostatnim punktem wycieczki był spacer uliczkami Pucka i molo nad Zatoką Pucką, gdzie mogły zobaczyć pomnik upamiętniający Zaślubiny Polski z morzem. Wycieczka była udana i pouczająca.

8 października br. uczniowie języka kaszubskiego wzięli udział w grze miejskiej pt.: „Poznajemy tajemnice Wejherowa”

Grę zorganizowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Wejherowie w ramach grantu z Urzędu Miasta.
W ramach gry grupy uczestników przemieszczały się wg mapy do punktów obsadzonych przez przewodników PTTK i harcerzy ZHR, którzy udzielali informacji na temat poszczególnych miejsc związanych z historią miasta. Trasa gry mierzyła ok 7 km i uczniowie odwiedzili 10 punktów. Podczas gry dzieci rozwiązywały zadania przygotowane na kartach pracy. Gra terenowa to świetny pomysł na poznanie Wejherowa i aktywne spędzenie czasu wolnego.