Obchody rocznicy odzyskania niepodległości

Rok 1918 przyniósł Polsce niepodległość. Rozejm w Compiègne  z 11 listopada 1918 przypieczętował klęskę Niemiec kończąc I wojnę światową. Dzień wcześniej do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski. Te dwa dni – 10 i 11 listopada 1918 to czas, w którym naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości. Nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj. W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym, a po przewrocie majowym w 1926 obchody kolejnych rocznic były uroczystościami wyłącznie wojskowymi. Święto Niepodległości ustanowiono świętem państwowym w 1937 i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono je dwa razy: w 1937 i 1938. W latach 1939 – 1945 (okupacja hitlerowska) obchody polskiego święta narodowego były niemożliwe. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. ustanowiono nową datę obchodów Narodowego Święta Odrodzenia Polski – 22 lipca (rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN). Zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości. Tak, jak w czasie okupacji hitlerowskiej, w okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada były nielegalne. Święto Niepodległości w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

By uczcić to ważne wydarzenie, jak co roku uczniowie klas 5 pod kierunkiem przewodniczącej zespołu nauczycieli historii, wychowawców i nauczycieli muzyki przygotowali „Wieczór Niepodległości”. W atmosferze pełnej powagi przemierzyli wraz z rodzicami, Dyrekcją  Szkoły oraz zaproszonymi gośćmi drogę Polaków ku wolności. Następnego dnia (8 listopada 2019)  program artystyczny zaprezentowano uczniom klas 4 i 6.

8 listopada 2019 r. wszyscy uczniowie uczestniczyli w uroczystych apelach, i nie tylko. Charakter tego szczególnego dnia podkreślały biało-czerwone kotyliony noszone od rana przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. W szkolnej auli zaprezentowano dla uczniów klas 7-8 program artystyczny poświęcony rocznicy odzyskania niepodległości. Młodzi aktorzy wykonali utwory poetyckie o tematyce patriotycznej, a występom towarzyszył Maraton Pieśni Patriotycznych, które śpiewała cała społeczność szkolna. Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy zebrali się na szkolnym holu, by wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz pracownikom szkoły życzymy radosnych i rodzinnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczysty apel dla uczniów klas I – III

Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Wszyscy pełni powagi dumnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.  Uczniowie klasy II E i III A recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.  Pięknie przygotowany apel był lekcją patriotyzmu i historii, hołdem dla ówczesnych bohaterów, którzy poświęcili dla nas życie. Uczestnicząc  w obchodach sto pierwszej rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych  wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Po ceremonii rozstrzygnięto konkurs plastyczny kształtujący patriotyczne postawy młodego pokolenia pt. „Polska- Moja Ojczyzna”. Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe, obejmował: klasy I, II i III.

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, które wręczała wicedyrektor szkoły pani Aleksandra Klawitter – Pohnke.

Oddziały przedszkolne… 

Oddziały przedszkolne również włączyły się  w obchody Święta Niepodległości. Dzieci wykonały samodzielnie lub grupowo flagi Polski, tańczyły znane polskie tańce, a panie przybliżyły dzieciom istotę tego pięknego i radosnego dla wszystkich Polaków święta.