„NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”

Pod takim hasłem już po raz dwudziesty szósty Polacy ruszyli do sprzątania miejsc, w których mieszkają i spędzają wolny czas. Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii.  Jego inicjatorem  w 1989 roku był Ian Kiernan, australijski biznesmen i żeglarz. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Sprzątanie świata – Polska jest ogólnopolską lekcją poszanowania środowiska. Jej celem jest proekologiczna zmiana stylu życia, czyli promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa (filozofia Zero Waste) oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko, takich, jak np. rezygnacja z jednorazowych plastików.

W piątek 20 września społeczność naszej szkoły ruszyła do porządkowania lokalnego środowiska. W tym roku klasom szóstym, siódmym i ósmym przydzielono Stary Cmentarz i las za nim oraz Park Kaszubski przy ul. Sobieskiego. Przed wyjściem ze szkoły uczniowie otrzymali rękawice ochronne, worki na śmieci i instruktaż dotyczący zasad bezpiecznego sprzątania. Pogoda dopisała, nastroje również, a wyznaczone rejony zyskały nowy, odświeżony wygląd.